Kalendář akcí

duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Vyhledat

Odběr novinek

Tlumačovskej puchejř

Tlumačovskej puchejř aneb Cestou necestou s lovci mamutů – 28. 6. 2016

Podupávání dětských nožek v očekávání nadcházející cesty, zvídavé i bázlivé pohledy a otázky točící se kolem pravěku – taková atmosféra ovládla tlumačovskou náves v sobotu 28. května. Malí i velcí účastníci již 3. ročníku „Tlumačovskýho puchejře“ se odtud vydali na vyznačenou tříkilometrovou trasu v okolí vesnice.

Během příjemné procházky věnované letos tematice lovců mamutů si u celkem čtyř stanovišť ovládaných až na jednu výjimku nikoli lovci, nýbrž lovkyněmi mamutů, přišel každý na své: zkouška hbitosti a obratnosti, výroba mošničky na krk a amuletu do ní, rozpoznávání zeleniny a ovoce – jak jinak než pro vaření mamutů. Mamut samozřejmě také nechyběl, dokonce živý! - Jen v lidské velikosti...

V cíli u vyhlídkové věže pak děti dostaly zaslouženou odměnu, mohly si ještě zasoutěžit či upéct dobrotu na ohýnku a mnozí zuli své boty, aby na „Přenosné stezce pro malé i velké bosé nohy“ nohám ulevili a vyzkoušeli jejich citlivost na materiálech jako oblázky různých velikostí, hobliny, kůra ze stromů nebo je ponořili do krabice s rýží.

„Jsme prostě nadšené z toho, že se tahle oslava Mezinárodního dne dětí opět vydařila, stává se skvělou tradicí a počet návštěvníků stoupá. Tento rok přišlo 82 dětí v doprovodu 47 dospěláků. Už se těšíme na příště, ale další téma pochodu, ani přesnou trasu samozřejmě nevyzradím“, usmívá se Lenka Ticháčková, předsedkyně pořádající Univerzální Chodské Organizace.

puchejr 09062016 01    puchejr 09062016 02    puchejr 09062016 03

Více fotografií na: http://uchoos.rajce.idnes.cz/28._5._2016_Tlumacovskej_puchejr_III/

Tlumačovskej puchejř aneb Konec vodníků na Chodsku – 23. 5. 2015

V sobotu 23. května proběhl v Tlumačově již druhý ročník akce pod názvem Tlumačovskej puchejř aneb Konec vodníků na Chodsku. Ti, kteří byli na prvním ročníku již vědí, co se za tajemným názvem skrývá. Ano – opět šlo o netradiční oslavu Dne dětí – letos trochu s předstihem. Pochod určený pro rodiče s dětmi začínal v dřevěném altánku na návsi v Tlumačově. Vodník ze zdejšího rybníka rozdával dětem kartičky, na které si pak během cesty vázaly pentličky, které získávaly za splněné úkoly na trase ve směru na Pelechy. Trasa byla dlouhá necelé 3 km, takže ji zvládli i ti nejmenší. Celkem na čtyřech stanovištích, kde již čekali vodníci a rusalky, se museli účastníci zastavit, aby vykonali zadané úkoly. Museli například poznat, která zvířata patří do lesa, na statek nebo k rybníku, hledali v přírodě co k vodě nepatří, lovili v tajemných plechovkách nebo zdolávali překážkovou dráhu. V cíli, který byl umístěn do dřevěného altánku v parčíku na Pelechách pak na ně čekala „vodníkova žena", která malé cestovatele odměnila diplomem a drobnými dárečky. V parčíku pak děti mohly vyzkoušet provazovou lávku, ulovit si velrybu nebo kapra, zkoušet svou mušku ve střelbě tenisákem na plechovky, poměřit síly v závodě hastrošů a nebo si opéct buřtíka. Z Tlumačova startovalo 44 dětí a na 40 dospělých, v parčíku na Pelechách se přidaly ještě další děti s rodiči.

Velký dík za spolupráci, zajištění občerstvení, ohně na opékání buřtů a realizaci soutěží v parčíku na Pelechách patří SDH Pelechy.

Akce byla uspořádána za finanční podpory Plzeňského kraje v rámci projektu Umět CHytře Odpovědět.

puchejr 01 29052015    puchejr 02 29052015    puchejr 03 29052015

Fotografie z akce naleznete ve fotogalerii.

Tlumačovskej puchejř aneb Divokej západ po Chodsku - 31.5.2014

V sobotu 31. května 2014 pořádalo tlumačovské UCHO, z.s., ve spolupráci s SDH Pelechy netradiční oslavu Dětského dne – pochod rodičů s dětmi. Na trase dlouhé necelé 3 km, která vedla přes louky a po lesních cestách směrem na Pelechy, mohly děti společně se svými rodiči plnit několik úkolů.

Start byl připraven na tlumačovské návsi, odkud se turisté vydali směrem k „Totemu". Zde již čekaly šamanky se svými bylinkami. V lukách u „Lomečku" si pak děti vyzkoušely několik typů šifer, ze kterých se dozvěděly, že dalším úkolem bude „Lovení bizona". Na trase si mohly vyzkoušet také házení podkovami, které zde ztratili koně couboyů, prověřily si svoji paměť při „Kimovce" a pomohly Bílé holubici třídit odpady, které v přírodě zanechaly bledé tváře. Každý účastník byl za svou šikovnost sladce odměněn a v cíli za své snažení obdržel diplom. Trasa končila v háječku na Pelechách, kde byly připraveny pro děti další úkoly. Lovily se rybičky a velryby, házely se obruče na piráta, své síly mohly děti změřit v závodě hastrošů a dovednost si vyzkoušely i při hasičské štafetě. Na konci odpoledne proběhlo slosování všech účastníků o pěkné ceny a všichni si mohli opéct buřtíka.

Všem dětem a rodičům děkujeme, že s námi strávili sobotní odpoledne. Rovněž náš dík patří SDH Pelechy za spolupráci, připravenost a ochotu.

volnocasovky 06    volnocasovky 07