Kalendář akcí

prosinec 2024
Po Út St Čt So Ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Vyhledat

Odběr novinek

Slovo odborníka

Mgr. Pavla Skalová

– speciální pedagog s dlouholetou zkušeností využití alternativní a augmentativní komunikací u dětí se speciálními potřebami

Knížka stvořená k tvoření

Tvoříte rádi? Já ano! A i proto mi dělá velkou radost knížka Duhový most do země překvapení. Je skutečně stvořená k tvoření, ale nejen to – svým zpracováním umožňuje, aby se do samostatného tvoření pustili ti všichni, kteří by jinak potřebovali velkou pomoc a podporu druhé osoby.

V knížce najdete deset návodů na výrobu jednoduchých věciček z papíru, což samo o sobě nezní nijak výjimečně. To, co knížku činí opravdu originální, je její zpracování.

Každý návod obsahuje nejen popis podrobného postupu, navíc přidává i fotky jednotlivých kroků od počátečního střihnutí do papíru ke konečnému výrobku, obrázkový a pojmový seznam věcí, které k tvoření potřebujeme a v neposlední řadě i prostor pro zachycení vlastního postupu. Knížka je vyrobena tak, že se počítá s jejím rozstříháním a tím se stává nejen předlohou, ale i součástí tvoření.

Dlouhé roky se zabývám podporou vývoje dětí se speciálními potřebami, zejména pak těch, které mají závažně narušené komunikační dovednosti. Právě pro tyto děti je důležitá fotografická i obrázková podpora, která má zásadní vliv na osvojování a upevňování pojmů. Obrázkový postup napomáhá orientaci v časové ose, možnost zachycení činnosti do deníčku tvoření pak zase umožní vracet se k celému procesu tvoření (a třeba tak babičce pomocí fotek převyprávět, co pěkného jsem vyrobil…).

Knížka najde uplatnění jak u dětí či dospělých, kteří v důsledku svého handicapu nikdy nezvládnou taje čtení, tak ale i u těch, kteří se pro svoji činnost potřebují opřít o pevnou strukturu. V neposlední řadě si ale umím představit, že podle ní bude tvořit jakýkoliv předškoláček. A to je taky moc prima – navzdory zpracování se nejedná o speciální pomůcku.

Mám tu čest a radost sledovat organizaci UCHO i centrum Ouško od jejich prvních krůčků. Teď navíc smekám před počinem, jako je Duhový most do země překvapení. A moc se těším, že se s ním jednou potkám v knihkupectvích.

Pavla Skalová

Mgr. Krista Hemzáčková

– speciální pedagog v Centru vývojové péče při neonatologickém oddělení FN Plzeň. Mimo jiné se věnuje i vytváření učebních pomůcek, metodických materiálů a tvorbě individuálních čtecích materiálů.

DUHOVÝ MOST DO ZEMĚ PŘEKVAPENÍ

Celá publikace vznikla z velké odpovědnosti a velké lásky k dětem, obzvlášť, když je jejich vývoj ohrožen nebo omezován větším či menším hendikepem.
Náměty jsou originálně a velmi kreativně zpracované do několika precizně promyšlených fází.

Rozvíjí sociální dovednosti – dítě může spolupracovat s rodiči nebo s dětmi v různorodé skupině, kde se vytvářejí vztahy vzájemné pomoci, přátelství a pocity bezpečí.

Rozvíjí se jemná motorika, manipulace s prsty, orientace v prostoru.

Řazení pracovního postupu na fotografiích splňuje vytvářet důležitou schopnost sledovat strukturu děje, pracovat podle daného procesního schématu.

Děti přicházejí na to, že každá pojmenovaná věc může mít různé tvary, velikosti, barvy... Rozlišují co je stejné nebo jiné a přesto tyto věci k sobě patří. Rozvíjí se abstraktní myšlení, schopnost zobecňování.

Použití psaných slov – textu, plní funkci přípravného čtení, kde je využito vnímání celého slova (I bez znalosti písmen), tzn. čtení globálního, kdy si dítě všímá a zapamatuje si jako celky např. nápisy na potravinách, na obchodech, ulicích, tedy v okolním světě, který jej obklopuje.

Při společné práci se procvičuje schopnost koncentrace pozornosti, schopnost pracovat systematicky, utvrzují se volní vlastnosti – snaha dokončit své dílo a získat zaslouženou odměnu

Neméně důležité je sledovat estetické povědomí a vědomí vítězství:

„Podívejte se, co jsem dokázal!“

Zařazením stránky pro vlepování fotografií, zůstane navždy krásná vzpomínka na společné chvíle.

Přeji kolektivu spolku UCHO, z.s. aby ve své záslužné práci i nadále úspěšně pokračovali.

Krista Hemzáčková